Co zawiera jajo?
Jaja doskonale sprawdzą się w diecie odchudzającej, gdyż zwiększają poziom cholecystokininy, która powoduje wolniejsze opróżnianie żołądka i stabilizację poziomu cukru we krwi, co w efekcie powoduje, że nie odczuwamy głodu i nie mamy ochoty na podjadanie. Badania pokazują, że spożywanie jajek na śniadanie może pomóc w ograniczeniu ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia, co sprzyja utracie wagi.
Wskazane są przy zaleceniach diety bogatobiałkowej, stosowanej w rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych, po ciężkich oparzeniach, w chorobach przebiegających z gorączką oraz przy ogólnym wyniszczeniu organizmu. Jaja zalecane są z uwagi na ich wzorcowy skład aminokwasów oraz bardzo dużą przyswajalność wszystkich zawartych w nich składników.
Korzyści jajek dla mózgu, żółtko jaja jest doskonałym źródłem choliny, substancji odżywczej, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Cholina jest niezbędna do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który wspiera procesy uczenia się i pamięć. Niedobór choliny może prowadzić do problemów neurologicznych, a nawet zwiększać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Ponadto zawarta w nim luteina, pozytywnie wpływa na wzrok, poprawiając widzenie, chroni także nasze oko przed promieniowaniem UVA i UVB.
U osób chorych na dnę moczanową wskazane jest dostarczanie wysokowartościowego białka jaj, gdyż dieta tych chorych polega na zmniejszeniu spożycia puryn, co wiąże się z eliminacją z jadłospisu mięsa, wędlin i ryb. Jaja, obok mleka, zawierają śladowe ilości związków purynowych.
A co z tym cholesterolem?
W jednym żółtku jajka znajduje się średnio 186 mg cholesterolu, ale zawiera ono również lecytynę, która neutralizuje odkładanie się cholesterolu w organizmie i tym samym redukuje ryzyko związane z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych. Najnowsze badania wykazały jednak, że dla większości ludzi cholesterol spożywany w jajkach ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Znacznie większe znaczenie mają tłuszcze nasycone i trans obecne w diecie, a nie cholesterol zawarty w produktach spożywczych, takich jak jajka.
Według amerykańskiej jednostki badawczej ENC (EggNutrition Center) zawarta w jajku luteina i astaksantyna mają właściwości obniżające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz chorób serca. Spór o to, czy jaja szkodzą naszemu zdrowiu czy mu służą, przypomina odwieczny spór o to co było pierwsze jajo czy kura. Dla większości ludzi jajka są zdrowym, sycącym i wszechstronnym składnikiem, który można wkomponować w różnorodne dania, dostarczając organizmowi wielu cennych substancji odżywczych.
Nie mamy wątpliwości co do tego, że skorupki jaj są cennym źródłem wapnia oraz innych wartościowych substancji, dlatego zamiast je wyrzucać, można użyć je na kilka sposobów. Skorupki możemy wypalić w piekarniku o temp. 200 stopni C przez ok. 8-10 minut, następnie należy zmiksować je w blenderze na miałki proszek, który możemy dodawać do pożywienia. Ze względu na zawartość w skorupce chondroityny i glukozaminy, odpowiedzialnych za prawidłowe działanie chrząstki stawowej, po połączeniu z olejem koksowym, możemy stosować je jako maść na bolące stawy. Sproszkowane skorupki mogą nam posłużyć jako odżywka dla roślin zarówno w domu jak i ogrodzie.
Bibliografia: