Składniki:
- 3 dag grysiku orkiszowego
- fenkuł
- marchew
- mały kawałek selera
- cebula
- ząbek czosnku
- 2 łyżki posiekanej pokrzywy
- 2 łyżki płatków migdałowych
- 2 łyżki masła klarowanego
- posiekany szczypiorek
- sól, pieprz, bertram, galgant, hyzop, gałka muszkatołowa
- łyżka mąki orkiszowej
- 2 żółtka
Sposób przygotowania:
Warzywa drobno kroimy i dusimy na maśle.Dodajemy płatki migdałowe, pokrzywę, czosnek oraz grysik i przyprawy, prażymy. Przekładamy do garnka, zalewamy 2l wody i gotujemy 10-15 min. Z żółtek i mąki robimy kluski, wrzucamy do zupy i zagotowujemy. Na koniec posypujemy posiekanym szczypiorkiem.
Pokrzywa: oczyszcza, wzmacnia oraz regeneruje nasz organizm, jest bogata w kwas foliowy, żelazo, witaminę C, wapń i krzem.
Galgant: alpina lekarska, to roślina spokrewniona z imbirem, jest jedną z najważniejszych przypraw i zarazem lekarstw na świecie. Poprawia krążenie, ułatwia trawienie, wzmacnia serce, pobudza apetyt, a ponadto posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Olejki eteryczne w nim zawarte zapobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych oraz grzybów i wirusów w jelitach. Mówi się także, że stosowany regularnie zapobiega utracie słuchu. Zalecany w medycynie Św. Hildegardy.
Bertram rzymski: przyprawa zajmująca w kuchni Hildegardy poczesne miejsce, wyglądem przypomina rumianek. Odpowiada za przyswajanie witamin i składników odżywczych z pożywienia, ułatwia trawienie, stosuje się ją na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, również w niestrawności. Dzięki regularnemu spożywaniu bertramu możemy wspomóc nasz system nerwowy, wzmocnić pogodę ducha i poprawić nastrój. Jest przydatny podczas przeziębień, wzmacnia układ odpornościowy, usuwa zaflegmienie, wspomaga wydzielanie śliny. Bertram ma łagodno-ostry smak i można go dodawać niemal do wszystkich potraw.
Hyzop lekarski: uważany za ziele oczyszczające o ciekawym smaku, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wspomaga leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych, pomocniczo stosowany jest przy przewlekłym nieżycie oskrzeli czyli astmie oskrzelowej, ułatwia trawienie i wydzielanie soków żołądkowych, hamuje działalnie gruczołów potowych, zewnętrznie można go stosować: do płukania dziąseł, jamy ustnej, gardła.