Czy często wpadasz w złość? Czy bywasz niecierpliwy i nietolerancyjny? Czy drażni Cię hałas? Czy miewasz nudności po zbyt obfitych posiłkach? Czy miewasz wzdęcia i potrzebę poluzowania ubrania? Czy miewasz bóle głowy wynikające ze zmęczenia?
Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, najprawdopodobniej Twoja wątroba oraz układ nerwowy są zbyt obciążone, a jest to wynikiem niewłaściwego trybu życia. Zapewne prowadzisz siedzący tryb życia, zamknięty w biurze lub domu, przeciążony umysłowo i nerwowo, często nadużywający substancji pobudzających, takich jak kawa, papierosy, alkohol, oraz spożywający zbyt ciężkie, niezdrowe jedzenie. Pora to zmienić!
Wątroba, podobnie jak serce, jest organem, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Pełni wiele kluczowych funkcji:
- detoksykacyjną – neutralizuje toksyczny dla nas amoniak, powstający w naszych tkankach w wyniku fizjologicznego rozpadu, rozkłada alkohol, a także hormony oraz leki, a ponadto jest strażnikiem układu immunologicznego, który degraduje między innymi rozpadające się fragmenty komórek, a także wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty
- metaboliczną – wątroba jest zbiornikiem glukozy w postaci glikogenu; przekształca nadmiar węglowodanów oraz białek w tłuszcze, a także wytwarza glukozę z aminokwasów
- filtracyjną – filtruje składniki wchłonięte z przewodu pokarmowego oraz substancje powstałe w innych narządach, w tym toksyczny amoniak, białek czy bilirubinę – metabolit hemu z czerwonych krwinek
- magazynującą – stanowi magazyn dla witamin A, D, K, B12 i żelaza
- wydzielniczą – wytwarza i wydziela żółć, która umożliwia trawienie tłuszczów, produkuje cholesterol, białka znajdujące się w krwi, w tym czynniki biorące udział w procesie krzepnięcia oraz heparynę działającą przeciwzakrzepowo.
A to tylko nieliczne jej zadania. Wątroba przeprowadza setki procesów chemicznych i metabolicznych na dobę. W ciągu minuty przepływa przez nią 1-1.5L krwi, która wypływa z niej o 1*C cieplejsza. Z tego względu wątroba jest szczególnie narażona na przeciążenia, zatrucia czy infekcje. Wątroba dba o nas, ale czy my dbamy o nią? By trafić przez żołądek do wątroby czyli wspomóc jej pracę, musimy dostarczać wątrobie wszelkich potrzebnych składników odżywczych, aby pracowało się jej lekko i sprawnie.
- witaminy z grupy B, wspomagające trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów
- rozpuszczalny błonnik, wiążący cholesterol oraz metale ciężkie, a także stymulujący wzrost dobrych bakterii w jelitach;
- cysteinę, będącą składową glutationu – potężnej substancji wspomagającej funkcję detoksykacyjną wątroby;
- sylimarynę, zwiększającą produkcję żółci, a więc usprawniającą pracę wątroby;
- antyoksydanty – beta-karoten, witaminy A, C i E, chlorofil, kwasy omega – 3, glukozynolany, flawonoidy, selen i cynk – zmniejszające stany zapalne wstępujące nie tylko w wątrobie, a w całym organizmie oraz chroniące nasze ciało przed wolnymi rodnikami.
- kiszonki, którymi dodatkowoi wspieramy jelita, stymulując wzrost cennej dla nas flory jelitowej, która nie tylko zapewnia odpowiedni rozkład substancji w jelitach, ale również wspiera naszą odporność oraz…dobry humor.
Twoją wątrobę pomoże oczyścić dieta!
Wystarczy, że przez 8 tygodni, będziesz przestrzegać kilku zasad:
- Zrezygnuj z obfitych, tłustych posiłków!
- Jedz głównie warzywa gotowane na parze, także w postaci surówek czy sałatek.
- Unikaj potraw smażonych, możesz dusić w wodzie z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia lub piec.
- Pieczywo jedz czerstwe lub w postaci grzanek. I pamiętaj, posiłki powinny być świeże, nie odgrzewane.
Dieta oczyszczająca wątrobę:
W czasie 8 tygodniowej kuracji wyeliminuj: nabiał: mleko, sery, śmietanę, jogurty, masło, margaryny, jajka, czerwone mięso, pieczywo pszenne, słodycze: cukier, dżemy, konfitury, czekoladę, ciastka, herbatniki, lody, słone paluszki, prażone orzeszki, grzyby, nawet pieczarki, koniecznie alkohol, kawę i mocną herbatę.
Powinieneś jeść:
- Zielone warzywa, poza tym marchew, buraki, paprykę, pomidory, brukiew, ziemniaki, nasiona: groszek, soczewicę, ryż, siemię lniane, orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik, otręby owsiane i ryżowe,
- pieczywo: ciemne, gruboziarniste,
- świeże ryby: sardynki, pstrąg, tuńczyk,
- tłuszcze: oleje tłoczone na zimno, masło sezamowe, pasty sojowe,
- kiełki nasion strączkowych,
- świeże soki warzywne,
- owoce świeże i suszone.
Przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo ograniczaj produkty zakazane, przez następne 4 tygodnie w ogóle wyeliminuj je ze swojej diety. Przez ostatnie 2 tygodnie włącz do swojej diety soki warzywne np:
Sok wyciśnięty z 250 g marchwi, 75 g świeżego ogórka i 75 g buraka wypijaj na czczo lub w ciągu dnia w trzech porcjach. Za pierwszym razem powtarzaj dietę co 3 miesiące, później wystarczy jedna kuracja rocznie.
Jeszcze lepszą metodą wspomagającą pracę wątroby jest regularne jej płukanie, bowiem w wątrobie, nie tylko w woreczku żółciowym, gromadzą się kamienie żółciowe. Kamienie żółciowe są najczęstszą przyczyną złej kondycji wątroby i początkiem wszystkich poważnych chorób. Są główną przeszkodą w osiągnięciu i utrzymaniu dobrego zdrowia, młodości i witalności.
Pamiętaj – Twoje zdrowie zależy głównie od Ciebie i od Twojej wiedzy i świadomości.
Zdrowie nie ma nic wspólnego z zażywaniem tabletek, które tylko wytłumiają objawy, ale nie likwidują przyczyny. Oczyszczenie wątroby usuwa przyczyny, a nie objawy chorób. Ponieważ jest to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, o tym przeczytasz w następnym artykule.
Autor: Dorota Tuńska
Źródło: „Ponadczasowe Tajemnice” – Andreas Moritz.