Co dziewięć minut w Polsce umiera chory z powodu niewydolności serca !
Niewydolność serca to stan, w którym chore serce nie jest w stanie prawidłowo pracować i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości krwi, a tym samym tlenu i substancji odżywczych. Jest to poważna choroba cechująca się dużą śmiertelnością.
Najczęstszą przyczyną upośledzenia pracy serca jest choroba niedokrwienna wywoływana miażdżycą tętnic wieńcowych, w mniejszym odsetku są to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, wady zastawkowe, zapalenie mięśnia sercowego oraz wady wrodzone.
Z uwagi na częstość występowania niewydolność serca bywa określana mianem epidemii XXI wieku. Liczbę̨ osób cierpiących na niewydolność serca w Polsce szacuje się na ponad milion. Zaledwie 50% chorych ma szansę na 5-letnie przeżycie, 11% umiera w pierwszym roku po hospitalizacji.
Niewydolność serca ma rokowanie gorsze niż nowotwory, poza rakiem płuca, dlatego rozpoznanie tej choroby jest dla pacjenta zagrożeniem życia.
Niewydolność serca może dotknąć każdego na różnym podłożu, dotyka dzieci, młodych dorosłych, osób w sile wieku jak również seniorów. Powszechne przekonanie, że niewydolność serca dotyczy głównie osób starszych jest nieprawdziwe.
Leczenie niewydolności serca ma na celu:
• Wydłużenie życia pacjenta
• Poprawę rokowania
• Zmniejszenie ilości hospitalizacji z powodu zaostrzenia choroby
• Poprawę komfortu życia pacjenta, złagodzenie objawów, wyższą jakość życia.
Jakie są przyczyny niewydolności serca? Jakie są najczęstsze objawy choroby? Na co zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić ? Jak rozpoznać niewydolność serca ? Jak zapobiegać niewydolności serca ? Kogo dotyczy niewydolność serca? Czy nasz styl życia sprzyja pojawieniu się choroby? Czy przewlekły stres jest czynnikiem chorób sercowo- naczyniowych ? Jak leczyć niewydolność serca ?- w wywiadzie z dr hab. Martą Kałużną –Oleksy, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca