Kardamon nazywany „królem przypraw” wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Otrzymuje się go w procesie suszenia nasion kardamonu malabarskiego. Głównym miejscem uprawy kardamonu są lasy indyjskie, natomiast obecnie jest uprawiany także na terenach Tanzanii czy Sri Lanki. Nasiona kardamonu można dodawać do potraw w całości, rozdrobnione lub sproszkowane. Dzięki łagodnemu, a zarazem delikatnemu korzennemu smakowi ma zastosowanie w daniach na słodko jak i na słono. Doskonale komponuje się z potrawami mięsnymi, rybnymi, ostrymi, ale i jako składnik słodkich sosów, deserów, ciasteczek.
Wbrew pozorom kardamon jest bardzo rozgrzewającą przyprawą. Badania naukowe wykazują przeciwdrobnoustrojowe działanie olejków eterycznych kardamonu przeciwko m.in. Campylobacter spp, bakterii,które są jednym z najczęstszych czynników powodujących zapalenie żołądka i jelit. Powinny po niego sięgać osoby z problemami trawiennymi, sprawdzi się przy zatruciach i problemach żołądkowo-jelitowych (wzdęciach, przelewanie w żołądku). Przyprawa ta powoduje przyspieszenie przemiany materii, co moze wspomagać redukcję masy ciała. Przybywa badań potwierdzających, że spożycie kardamonu może obniżać parametry stanu zapalnego, w tym wpływa korzystnie na normalizację poziomu cukru we krwi oraz skutecznie obniża ciśnienie krwi, chroni przed tworzeniem się niebezpiecznych zakrzepów, obniża cholesterol, a także działa przeciwnowotworowo.
Badania na zwierzętach udowodniły również, że suplementy z dodatkiem sproszkowanego kardamonu, dają pozytywne efekty w przypadku nietolerancji glukozy, stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w wątrobie u otyłych szczurów karmionych „zachodnim modelem żywienia”, czyli dietą o wysokiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Daje to dobre prognozy na przyszłość wykorzystania kardamonu w prewencji wtórnej chorób przewlekłych.
W okresie wiosenno-zimowych zachorowań warto sięgnąć po herbatę z kardamonem, złagodzi ona kaszel, udrożni zatkany nos i wzmocni odporność.
Bibliografia:
Mutlu-Ingok A., Karbancioglu-Guler F., Cardamom, Cumin, and DillWeedEssentialOils: ChemicalCompositions, AntimicrobialActivities, and Mechanisms of Action againstCampylobacterspp., Molecules. 2017 Jul 15;22(7).
Rahman M.M., i wsp., Cardamompowdersupplementationpreventsobesity, improvesglucoseintolerance, inflammation and oxidativestress in liver of high carbohydrate high fat diet inducedobeserats, LipidsHealthDis. 2017 Aug 14;16(1):151.
A. Taraszewska, M. Jarosz: Zioła a alergia pokarmowa, Wydawnictwo Medyczne Borgis, 2006, Warszawa

Autor: mgr inż. Paula Nagel
Specjalista ds. żywienia w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Szpitalnego z Kliniką Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Warszawie.