Ostatni rok to czas wielkich przełomów dla pacjentów chorych na chłoniaki, przewlekłą białaczkę limfatyczną i szpiczaki. Pacjenci mają coraz większy dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii finansowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poziom opieki nad pacjentami z nowotworami krwi w Polsce stał się w pełni porównywalny z tym obowiązującym w innych krajach Europy. Aktualnie zgodnie ze standardami europejskimi leczonych jest aż ok. 75% pacjentów chorych na chłoniaki – dla porównania w Niemczech jest to ok. 80% chorych.
Jednak nowoczesne możliwości terapeutyczne niosą ze sobą wyzwanie: konieczność podjęcia świadomej decyzji o wyborze terapii, szczególnie na początku leczenia. Odpowiedni wybór może wpłynąć na cały przebieg walki z chorobą.
Z myślą o pacjentach z nowo postawioną diagnozą, Fundacja Pokonaj Chłoniaka oraz ośrodek Pratia MCM Kraków uruchomiły kampanię „Nie jesteś sam!”. Jej celem jest wsparcie chorych na chłoniaki, przewlekłą białaczkę limfocytową i szpiczaka poprzez bezpłatne, stacjonarne konsultacje z doświadczonymi hematoonkologami.
Świadoma decyzja na starcie leczenia
Otrzymanie diagnozy nowotworu krwi to moment, który zmienia życie. Właściwa terapia wybrana przed rozpoczęciem leczenia może znacząco wpłynąć na jego przebieg i skuteczność. Profesor Wojciech Jurczak, Główny Hematolog w Pratia MCM Kraków, podkreśla, że decyzje dotyczące pierwszej linii leczenia muszą być podejmowane z pełną świadomością, ponieważ raz wybranej terapii nie można zmienić w trakcie jej trwania.
-„W ostatnich latach standardy leczenia nowotworów krwi w Polsce znacząco się poprawiły. Dzięki refundacji nowoczesnych leków i dostępowi do terapii oferowanych w badaniach klinicznych, pacjenci mają szansę na lepsze rokowania i dłuższe życie. Jednak te możliwości wiążą się również z koniecznością podejmowania trudnych decyzji terapeutycznych. Każdy przypadek jest inny, a właściwy wybór terapii powinien uwzględniać zarówno aspekty medyczne, jak i potrzeby pacjenta „– wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, Główny Hematolog w Pratia MCM Kraków
– „Naszym celem jest dostarczenie pacjentom kompleksowych informacji o dostępnych opcjach leczenia, zarówno tych finansowanych przez NFZ, jak i oferowanych w ramach badań klinicznych. Dzięki naszemu doświadczeniu w badaniach klinicznych możemy zaproponować rozwiązania dopasowane do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. A jest to naprawdę drogocenna wiedza – jeszcze w zeszłym roku zgodnie ze standardami leczonych było zaledwie 40% pacjentów z diagnozą chłoniaka, w tym roku jest to prawie dwa razy tyle. Taka konsultacja pozwoli pacjentowi lepiej zrozumieć jakie ma możliwości i co się z nimi wiąże –wyjaśnia profesor Jurczak.
Dlaczego warto skorzystać z konsultacji?
Kampania „Nie jesteś sam!” oferuje nowo zdiagnozowanym pacjentom wsparcie w postaci bezpłatnych spotkań z ekspertami, którzy dokładnie wyjaśnią wszystkie dostępne opcje terapeutyczne. Chorzy mają możliwość omówienia swoich potrzeb oraz wątpliwości z lekarzami, którzy pomogli już tysiącom pacjentów.
Jak podkreśla Alicja Prochoń, dyrektorka Fundacji Pokonaj Chłoniaka, kluczowe jest nie tylko przedstawienie dostępnych metod leczenia, ale także wsparcie pacjentów w procesie podejmowania decyzji. – „Chcemy, aby pacjenci czuli, że nie są sami. Wspieramy ich na każdym etapie, dbając nie tylko o ich zdrowie, ale również o poczucie bezpieczeństwa” – dodaje.
Jak się zapisać?
Aby skorzystać z konsultacji, wystarczy odwiedzić stronę internetową kampanii: www.chloniak.org/nie-jestes-sam/ i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można również skontaktować się telefonicznie z infolinią, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat kolejnych kroków.
Konsultacje są dostępne dla pacjentów z diagnozą chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej lub szpiczaka, którzy jeszcze nie rozpoczęli leczenia. To wyjątkowa szansa, by zyskać wsparcie ekspertów i podjąć świadomą decyzję o terapii, która może uratować życie.
Materiał prasowy