Seks przestaje być tematem tabu coraz więcej Polek i Polaków otwarcie komunikuje swoje potrzeby w tej sferze życia. Panuje jednak przekonanie, że kobiety mają niższe libido a co się z tym wiąże mają mniejszą ochotę na seks. Czy tak jest w istocie?
Libido damskie stanowi istotny element zdrowia psychicznego i fizycznego każdej kobiety. Jest to ogólna skłonność do przeżywania pożądania seksualnego, która może być uwarunkowana zarówno czynnikami biologicznymi, jak i psychospołecznymi. Niemniej jednak, libido u kobiet jest zjawiskiem złożonym i podlegającym różnym wpływom.
Odkrywanie własnego libido to proces, który zazwyczaj rozpoczyna się w okresie dojrzewania i ewoluuje wraz z wiekiem, doświadczeniami życiowymi oraz zmianami hormonalnymi. Często jednak z różnych powodów, kobiety mogą odczuwać spadek chęci na aktywność seksualną. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby zwiększyć ochotę na seks?
Czy Polki mają ochotę na seks ?
Jak wynika z raportu „Seksualna mapa Polski „ wykonanego na zlecenie marki Gedeon Richter Polska, niemal 4 na 10 Polek deklaruje, że ma ochotę na seks co najmniej kilka razy w tygodniu (częściej kobiety do 45. roku życia). Dla jednej wystarczający będzie seks raz w miesiącu, a dla innej – co kilka dni.
Wartość kobiecego libido – obok osobistych preferencji i uwarunkowań – zależy bowiem od wielu czynników. Czasem wystarczy jedna sytuacja, drobny gest, żeby całe napięcie seksualne wyparowało… i długo nie wróciło.
Część kobiet godzi się z takim stanem rzeczy i nie podejmuje żadnych kroków w celu zmiany – często z powodu niewiedzy, jak działa kobiece libido. Polki zgadzają się na seks, chociaż nie mają na niego ochoty. Zdarza im się też udawać orgazm: deklaruje to aż 51% z nich.
Od czego może zależeć kobiece libido?
Obniżenie libido u kobiet to złożony problem, który może być wynikiem różnorodnych czynników zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Dla wielu Polek to właśnie czynniki psychiczne są kluczowe do tego, by odczuwać ochotę na seks. Badanie „Seksualna Mapa Polki” pokazało, że tym, co zniechęca kobiety do współżycia, jest przede wszystkim zmęczenie – wskazuje na nie aż 61% respondentek. Na kolejnych miejscach znalazły się: złe samopoczucie (60%), smutne wydarzenie lub wiadomość (47%), stresująca sytuacja (46%) oraz problemy w relacjach z partnerem/partnerką (44%). Blisko 25% wskazuje na brak pożądania ze strony partnera lub partnerki oraz poczucie niezrozumienia w związku.
Fakt, że zmęczenie, stres oraz przeżywanie trudnych emocji wpływają negatywnie na kobiece libido, nie jest zaskakujący. Pamiętajmy przede wszystkim, że nasze pożądanie jest reaktywne i buduje się znacznie dłużej niż męskie podniecenie. Oznacza to, że zwykle potrzebujemy większej liczby spełnionych warunków, by poczuć ochotę na seks (w porównaniu do standardowego mężczyzny). Wysoko plasuje się tu potrzeba poczucia bezpieczeństwa.
Warto też zauważyć, że kobiety i mężczyźni inaczej reagują na sytuacje stresowe czy konfliktowe. Podczas gdy męski organizm w odpowiedzi na hormony stresu (adrenalinę i kortyzol) wydziela testosteron, kobiecy w identycznej sytuacji wydzieli oksytocynę, czyli hormon bliskości i zaufania. Być może to właśnie dlatego mężczyźni znacznie chętniej inicjują tzw. seks na zgodę po kłótni, podczas gdy kobiety oczekują rozmowy, czułości i bliskości, by zażegnać konflikt i poczuć podniecenie.
Mimo że problemy wynikające z psychiki dominują, istnieją też bardziej „prozaiczne” przyczyny spadku libido. Najpopularniejsza z nich to… miesiączka. Aż 42% Polek nie ma ochoty na seks w trakcie okresu. Innymi powodami, które wymieniają respondentki, są problemy ze zdrowiem intymnym i ból podczas stosunku – wskazuje na nie niemal co czwarta ankietowana.
Ból podczas stosunku (czyli dyspareunia powierzchowna lub głęboka) powinien być w zasadzie zawsze sygnałem, że coś jest nie tak i warto udać się do specjalisty. Najczęściej przyczyną dyspareunii powierzchownej (objawiającej się bólem i napięciem przy wejściu do pochwy) są nadmiernie spięte mięśnie dna miednicy, często jest to też kwestia nieelastycznej blizny po nacięciu krocza podczas porodu. Dyspareunia głęboka (objawiająca się bólem w dole brzucha) może zaś świadczyć o endometriozie. Jeśli kobieta odczuwa któryś z tych stanów, kobieta powinna zgłosić to swojemu lekarzowi ginekologowi i zostać skierowana na dalszą diagnostykę. Pomocna w obu przypadkach może być też fizjoterapia uroginekologiczna – ale by z tej profesjonalnej pomocy skorzystać, trzeba wiedzieć, że ból podczas współżycia nie jest normą.
Problemy zdrowotne
Choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne, a także niektóre leki mogą mieć wpływ na funkcje seksualne kobiet. Na przykład, zaburzenia hormonalne związane z menopauzą mogą prowadzić do obniżenia poziomu estrogenów, co wpływa na wilgotność pochwy i komfort podczas stosunku.
Depresja i inne zaburzenia psychiczne
Problemy psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy problemy z samooceną, mogą negatywnie wpływać na libido u kobiet. Zaburzenia psychiczne często oddziałują na sferę emocjonalną, co może wpływać na pożądanie seksualne.
Problemy związane z relacją
Kwestie związane z relacją, takie jak brak komunikacji, konflikty, czy brak intymności emocjonalnej, mogą być źródłem problemów z libido. Związki wymagają uwagi, pielęgnacji i zrozumienia, a problemy w tych obszarach mogą wpływać na atrakcyjność seksualną.
Brak atrakcyjności dla partnera
Wzajemna atrakcyjność fizyczna i emocjonalna w związku może mieć kluczowe znaczenie dla libido. Brak pozytywnych emocji wobec partnera czy brak zaangażowania w sprawy związane z intymnością mogą skutkować spadkiem pożądania seksualnego.
Libido a postrzeganie własnego ciała
Nieco trudniej jest, gdy za brak ochoty na seks odpowiada niska samoocena. A z tą mierzy się wiele Polek. Raport „Seksualna Mapa Polki” pokazuje, że tylko 18% z nas bardzo dobrze czuje się w swoim ciele, 26% twierdzi, że neutralnie, a aż 13% – źle lub bardzo źle. To przekłada się na poczucie pewności siebie i atrakcyjności w sytuacji intymnej – a właściwie na ich brak. Aż 14% kobiet wstydzi się swojego ciała podczas zbliżeń, co zdecydowanie nie sprzyja budowaniu zdrowiej relacji erotycznej.
Jeśli jednak czujemy, że nasze libido i codzienne samopoczucie bardzo cierpi z powodu kompleksów, uważam, że zawsze warto porozmawiać o tym ze specjalistą, czyli psychologiem, psychoterapeutką lub seksuologiem. Silne kompleksy naprawdę potrafią odebrać radość z życia, nie tylko erotycznego
Jak zwiększyć libido u kobiety?
Warto zadbać o odpowiednią ilość snu, relaks oraz uprawiać jakiś sport. Ćwiczenia wpływają na obniżenie poziomu stresu, powodują wzrost endorfin, a te stricte siłowe – również testosteronu, który pozytywnie działa na libido. Ważna jest zbilansowana dieta, by dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a wraz z tym energii. Gdy problemy wynikają ze stanu zdrowia – pomóc mogą leki przepisane przez lekarza.
Romantyczny wieczór
Polki przyznają, że w miłosny nastrój wprowadzają je przede wszystkim romantyczny wieczór we dwoje (uważa tak 56%) oraz – całościowo – pozytywne relacje. Doceniają także romantyczne gesty ze strony osoby, z którą pozostają w związku: pocałunki, dotyk, poczucie bliskości (wskazuje na nie 13% ankietowanych), komplementy czy czułe słówka (to ważne dla 6%). Równie wielką moc mają marzenia, fantazje i wspomnienia. Dla dobra związku – ale i libido – warto więc zadbać, aby nie zabrakło Wam chwil dla siebie, codziennych uprzejmości i drobiazgów, które budują więź. Najskuteczniejszą zachętą do kontaktów intymnych są dla nich romantyczny wieczór z partnerem/partnerką (56%) i pozytywne relacje (52%).
Polki w miłosny nastrój wprawia poczucie własnej atrakcyjności (41%), odpowiednia atmosfera w sypialni (32%), obejrzenie filmu romantycznego (23%), nowy gadżet w sypialni (14%).
Wszystko wskazuje też na to, że większość kobiet potrzebuje zaangażowania emocjonalnego, by mieć ochotę na seks, choć wciąż nie potrafimy określić, czy dzieje się tak z powodu różnic biologicznych, czy z powodu socjalizacji do ról płciowych.
Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna, a co za tym idzie, różne czynniki mogą wpływać na jej libido. Istotne jest, aby podchodzić do tego tematu z szacunkiem i zrozumieniem, zarówno w kontekście własnym, jak i w relacji z partnerem. Odkrywanie i pielęgnowanie własnej seksualności to indywidualny proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania obu stron w związku.
Kamila Raczyńska, edukatorka seksualna, twórczyni profilu na Instagramie Dobre ciało