• Twoje zdrowie w twoich rękach
  • Co robić by nie chorować.
  • Styl życia twoim wrogiem czy sprzymierzeńcem

Uzdrawiająca moc radykalnego wybaczania


radykalne wybaczanie dozdrowia

Wybaczanie jest niezwykle ważnym i zasadniczym narzędziem w osiągnięciu poczucia szczęścia, spokoju i uzmysłowieniu sobie co tak naprawdę jest ważne dla Nas i naszego dostatniego życia. Łącząc je z gotowością do pokory, zaakceptowaniem ludzkiej omylności oraz, naszą jako ludzi, podatnością na błędy może mieć moc uzdrawiania. Zwykle, kiedy chcemy wybaczyć, musimy pozbyć się chęci potępiania, na rzecz chęci wybaczenia i zapomnienia.

Jeżeli się zastanowimy na pewno dojdziemy do wniosku, że każdy człowiek doznaje w swoim życiu krzywd, czasami wielkich, traumatycznych a czasami są to niewielkie przykrości, które dotykają nas niezwykle często i nawet nie zwracamy na nie uwagi. Osoba zraniona, skrzywdzona zwykle uważa, że oprawca nie zasługuje na wybaczenie, że wybaczenie byłoby aktem okazywania słabości, aprobaty tego co się stało i zachętą do podobnych sytuacji na przyszłość. Ludzie uważają, że nie wybaczając mają kontrolę nad osobą, która ich zraniła, a tak naprawdę krzywdzą samych siebie kolejny raz pozostając w strefie ofiary i nadal przeżywając to co się wydarzyło. Ten drugi etap trwa dłużej, nawet latami, a czasem i do końca życia, a życie w krzywdzie staje się jedynym pomysłem, który potrafimy realizować w życiu. Zakorzeniony archetyp ofiary silnie wpływa na naszą świadomość, blokuje nas emocjonalnie i odcina Nas od poczucia szczęścia, co w konsekwencji może stanowić przyczynę wielu poważnych chorób. Często obwiniamy innych, o coś co nam się nie udało lub brak szczęścia w życiu. Rzadko jednak się do tego przyznajmy i dusimy w sobie żal, gniew, smutek, poczucie niesprawiedliwości ogromną krzywdę. Bycie ofiarą daje nam życiowe profity. Możemy się dzięki temu użalać i karmić się energią współczucia i troski, którą dostajemy z otoczenia. Ból staje się tak ważną częścią życia, że nie potrafimy z niego zrezygnować. Bywają sytuacje, gdy nienawiść staje się siłą napędową i pozbycie się jej stworzyłoby pustkę, której nie mielibyśmy czym zapełnić.

Ale co to tak naprawdę znaczy wybaczyć i w tym kontekście czym różni się tradycyjne wybaczanie od radykalnego wybaczania?
 
Prawdziwe wybaczenie pochodzi z serca, nie z głowy. Aby taki proces był skuteczny oraz przyniósł trwałą ulgę i spokój potrzebujemy przejść przez niego świadomie. Pierwszy krok do wybaczenia to dopuścić swoje uczucia. Ten krok pozwala nam ruszyć dalej, czyli wypuścić zalegające w nas emocje, uwolnić się od żalu i złości.
 
Dzięki wybaczaniu odzyskujesz to co najcenniejsze - prawdziwego siebie, może nie całego i nie od razu, ale zyskujesz z powrotem spory kawałek wolności zakryty dotąd przez gniew, nienawiść, żal, pretensje i traumy dramatycznych wydarzeń z przeszłości. Radykalne Wybaczanie jest filozofią życia oferującą narzędzia do pracy z trudnymi doświadczeniami i relacjami, dając jednocześnie narzędzia do samodzielnej pracy. Jest to metoda pozwalająca zmienić postrzeganie rzeczywistości i spojrzeć na trudne zdarzenia życiowe z innej perspektywy.
 
Zaletą jest to, że działa szybko i posługuje się bardzo prostymi narzędziami, pozwalającymi uwolnić się od przeszłości. Uzmysławia nam, iż rzeczy zdarzają się NAM a nie DLA NAS i nic nie dzieje się przypadkiem.
 
Unikalną rzeczą w Radyklanym Wybaczaniu jest to, że nie musimy wierzyć, iż RW działa, a wystarczy otwarcie się na nowe możliwości. Zmiana wizji postrzegania sytuacji, porzucenie dawnej interpretacji, dkrywanie przekonań, wyjście ze świata ofiary - to podstawowe założenia Radykalnego Wybaczania.
 
Dla kogo jest Radykalne Wybaczanie?
 
Radykalne Wybaczanie jest dla ludzi, którzy potrzebują pomocy w pokonaniu trudnej przeszłości, lęków, smutków, rozczarowań, zdrad, ale także uczy jak radzić sobie z emocjami takimi jak złość, gniew, nienawiść. Dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy: uważają siebie z jakiegoś powodu za ofiarę, mają w życiu niedokończone sprawy, żywią żal lub urazę do kogoś, doświadczyli rozpadu związku, cierpią z powodu powracających problemów, czują, że prześladuje ich pech lub że utknęli w miejscu, nie mogą wybaczyć swoim rodzicom, są przepełnieni żalem, gniewem lub poczuciem winy i są niezadowoleni z życia.
 
Wybaczenia trzeba doświadczyć i docenić je, ponieważ metoda RW nie jest ćwiczeniem intelektualnym, ale sztuką autentycznego wybaczania opartego na bezwarunkowej miłości, ucząca dostrzegania doskonałości w najbardziej zawikłanych i przerażających sytuacjach.
 
Pamiętajmy wybaczanie jest dla Nas, wybaczamy dla siebie aby żyć jako osoba, która zaakceptowała siebie jako całość i obdarzyła miłością wszystkie części siebie. Wtedy naprawdę możemy osiągnąć spokój ducha i odetchnąć wreszcie pełną piersią, ulżyć ciału i duszy.
 
Wybaczyć nie oznacza zapomnieć.
 
Wybaczyć nie oznacza, że sprawca ma uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Wybaczyć nie oznacza pojednać się ze sprawcą. Wybaczyć to kochać i żyć radośnie, mimo świadomości, że istnieją ludzie, którzy nie kochają lecz krzywdzą.
 
Jeśli interesują Cię emocje, uczucia, związki i relacje. Jeśli chcesz poznać oraz nauczyć się Metody Tippinga i korzystać z niej w swoim codziennym życiu, jeśli czujesz, że w Twoim życiu coś jest nie tak, pojawiają się problemy albo jest Ci źle z samym sobą – może się okazać, że masz w sobie nieprzebaczenie… jeśli tak, to ta metoda jest dla Ciebie.

Autor: Małgorzata Wyszomirska, z wykształcenia prawnik, mediator sądowy, od wielu lat pasjonatka holistycznego podejścia do życia i zdrowia, trener Radykalnego Wybaczania, konsultant (w trakcie certyfikacji) totalnej biologii, słuchaczka Studiów Podyplomowych Psychologia Pozytywna na SWPS. Prowadzi Instytut Sensu Życia promujący zdrowy styl życia.
 

Nie masz uprawnień aby dodać komentarz. Zarejestruj się na stronie aby uzyskać możliwość dodawania komentarzy.