O pokrzywie napisano już wiele, ale jej właściwości wciąż zaskakują. To jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Współcześni naukowcy dokładnie ją przebadali i są zdumieni bogactwem składników odżywczych oraz właściwościami leczniczymi nieporównywalnymi z innymi roślinami. Już w Starożytności uważano pokrzywę za leczniczą królową wszelkich ziół. Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, a Kopernik problemy z nerkami. Przed wiekami popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wściekłego psa, a sproszkowane nasiona dodawano do potraw kobietom w ciąży, w celu ułatwienia porodu. Pokrzywą leczono gruźlicę, żółtaczkę, astmę, cukrzycę czy kolkę nerkową. Było to remedium na ból zęba, uporczywy kaszel oraz astmę.
Co zawiera pokrzywa?
Pokrzywa to prawdziwe bogactwo bezcennych składników, które wzmacniają, oczyszczają i regenerują ludzki organizm, zawiera: kwas foliowy, żelazo, mnóstwo witaminy C, wapń, krzem. Jej liście z dużą zawartością chlorofilu zapobiegają niedokrwistości organizmu. Picie naparów z liści pokrzywy pomagają w pozbyciu się toksyn (zwłaszcza mocznika) z organizmu, a także ułatwiają trawienie i łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Pokrzywa zawiera także w sobie sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo, szczególnie ważne w leczeniu osłabienia, apatii lub anemii. Ta na pozór zwykła roślina, jest również źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Doskonale oczyszcza i wzmacnia nerki.
Jak działa pokrzywa?
- Wzmacnia układ odpornościowy, poprzez pobudzenie procesu niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów oraz grzybów. Wspomaga wytwarzanie w organizmie limfocytów typu T – komórek produkujących przeciwciała, sprzyja tworzeniu naturalnej broni przeciw wirusom zwanej interferonami.
- Oczyszcza, leczy i chroni nerki.
- Jest idealna na anemię. Pokrzywa zawiera unikalną mieszankę składników: kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K – a więc składników biorących udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny.
- Oczyszcza organizm – również z chemii, z kwasu moczowego i wszelkich toksyn. Kwas moczowy osadzając się w stawach powoduje stany zapalne oraz ostry ból i obrzęki. Pokrzywa wspiera usuwanie kwasu moczowego wraz z moczem.
- Leczy reumatyzm i artretyzm.
- Oczyszcza i wspomaga regenerację wątroby.
- Leczy stan zapalny jelita grubego. Jak dowodzą amerykańscy naukowcy składniki zawarte w pokrzywie leczą stan zapalny jelita grubego.
- Dodaje energii, gdyż zawiera mnóstwo krzemu, który wzmacnia biopole energetyczne człowieka. Krzem jest dla nas bezcennym pierwiastkiem, jednak jest słabo przyswajalny. Jego znaczny niedobór, stwarza w organizmie idealne warunki dla powstawania nowotworów, zawałów serca, a nawet udarów. Krzem w najlepszej formie występuje w świeżych roślinach.
- Pokrzywa wspomaga leczenie alergii, łagodzi objawy kataru siennego, dzięki obecności flawonoidów, które działają przeciwhistaminowo.
- Przedłuża młodość. Pokrzywa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które unieszkodliwiają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu oraz wielu chorób, w tym choroby serca i układu krążenia, choroby Parkinson i Alzheimera, choroby oczu, nowotwory, cukrzycę etc. Do tych bezcennych antyoksydantów zaliczana jest witamina C, E, kwas foliowy, w które bogata jest pokrzywa.
- Wzmacnia kości, ułatwia ich zrastanie i zapobiega osteoporozie. Pokrzywa zawiera mnóstwo dobrze przyswajalnego wapnia oraz krzemu co czyni ją doskonałym lekiem na wszelkie problemy kostne, sprawia, że kości stają się mocniejsze, szybciej się zrastają, a chrząstki stawowe ulegają odnowieniu.
Dlatego osoby dbające o zdrowie powinny w czasie sezonu jak najczęściej jadać potrawy z pokrzywą, pić sok z pokrzywy lub napar ze świeżych pokrzyw.
Jak zbierać pokrzywy na sok?
Najlepiej zbierać je w maju, z dala od dróg, w czystych zacienionych miejscach. Starsze pokrzywy mają mniej witamin i minerałów, a w czasie kwitnienia mogą uczulać. Do zrobienia soku należy zbierać je całe jednak niezbyt wyrośnięte, a do herbaty, koktajlu, czy zupy wystarczy kilka listków (tych najbardziej miękkich z wierzchołka rośliny). Pokrzywę trzeba sparzyć gorącą wodą, dzięki czemu swobodnie będzie można ją przyrządzić. Można dodawać ją do sałatek, jajecznicy i innych potraw. Smaczniejsza będzie z odrobiną czosnku, oliwy czy cytryny.
Dla wzmocnienia organizmu i poprawy wyników krwi wystarczy pić zaledwie 1-2 łyżki soku dziennie, przez ok. 2 tygodnie. Zaleca się, aby nie przekraczać 3 łyżek soku dziennie. Sok z pokrzywy można dodać do innych soków i wszelkich zielonych koktajli.
Możesz też przygotować odwar z pokrzyw. Łyżkę liści zalej szklanką gorącej wody i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź i pij po pół szklanki odwaru 2-3 razy dziennie. Idealny na wzmocnienie oraz na zapalenie pęcherza moczowego, będzie także doskonałą płukanką do włosów i do wcierania w skórę głowy.
Z ususzonych w maju liści pokrzywy sporządzaj herbatkę. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem przez 5-10 minut.
Napar i odwar z pokrzywy poprawia przemianę materii, korzystnie działa na cerę, włosy i paznokcie, zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek, poprawia pracę trzustki oraz działa ogólnie wzmacniająco.
Opracowanie: Dorota Tuńska
Źródło: „Ziołowi posłańcy zdrowia” – Stefania Korżawska.