Pewnego dnia bez wyraźnej przyczyny, zaczynasz odczuwać ból barku, sztywność w stawach lub ból w biodrze czy kolanie przy schodzeniu ze schodów i nie wiesz, że w 80% zapracowałeś na te dolegliwości, że stan twojego zdrowia zależy od twojego stylu życia, od sposobu twojego odżywania, od tego jak sypiasz, w jakim środowisku żyjesz, od poziomu twojego stresu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą dolegliwością związaną ze stawami występującą po pięćdziesiątym roku życia. Najczęściej atakuje kręgosłup, biodra, łokcie, nadgarstki oraz palce. Objawia się bólem stawów, stopniowym zanikiem ich elastyczności i z czasem prowadzi do ich deformacji. Większość osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, przyjmuje leki, w tym przeciwbólowe i to nie jest najlepsze rozwiązanie. Z wielu badań wynika, że środki przeciwbólowe przyspieszają degradację chrząstki. Leki tymczasowo maskują odczuwanie bólu, jednak prawdziwy dramat rozgrywa się w głębi tkanki chrzęstnej, kościach i ścięgnach.
Istnieją liczne dane oparte na badaniach klinicznych wykazujące zależność między sposobem odżywiania, a występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów. Za główną przyczynę pojawienia się dolegliwości uważa się spożywanie takich produktów jak: mięso, jajka, drób, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty mleczne, twarde solone sery, wypieki z mąki, spożywanie zbyt dużej ilości soli. Do produktów, które przyspieszają rozwój choroby zalicza się: cukier, rafinowane ziarna zbóż, alkohol.
Jak odwrócić skutki choroby zwyrodnieniowej stawów?
Wbrew powszechnemu przekonaniu choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest ani nieodwracalna, ani nieuchronna. Tym, co odżywia komórki tkanki chrzęstnej jest maź stawowa – płyn przypominający w wyglądzie białko jaja, którym oblane są stawy. Aby przywrócić krążenie mazi stawowej w tkance chrzęstnej, należy regularnie uprawiać sport, ponieważ tkanka ta ma strukturę podobną do gąbki.
Tekst: Redakcja dozdrowia
Źródła:
- Makrobiotyka: Micho Kushi i Alex Jack
- Chrubasik S: A randomizeddouble-blind pilot study comparing Doloteffin and Vioxxtreatement of lowbackpain. Rheumatology (Oxford). 2003,
- Arthrose la chondroitine et la glucosaminesont-ellesefficaces? http://www.thierrysouccar.com/sante/info/arthrose-la-chondroitine-et-la-glucosamine-sont-elles-efficaces-1016