Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy jest chorobą z autoagresji, w którym własny układ immunologiczny rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, doprowadzając do jej niedoczynności. W ostatnich latach lawinowo wzrosła liczba zachorowań na tę chorobę. Określa się, że Hashimoto obejmuje 95% wszystkich chorób tarczycy. Narażone są na nią szczególnie kobiety.
Osoby, które zapadają na choroby z autoagresji, już wcześniej doświadczają różnego rodzajów symptomów ze strony układu pokarmowego takie jak: bóle żołądka, skurcze żołądka, nadwrażliwe jelito, zgaga, refluks itp. Często stosowały leki osłonowe na żołądek, w praktyce zmniejszające jego zakwaszenie oraz wydzielanie soków trawiennych, co w konsekwencji powodowało niewłaściwe pH żołądka, w którym namnaża się patologiczna flora bakteryjna, taka, która powinna być w dwunastnicy. W takiej sytuacji żołądek nie potrafi bronić się przed bakteriami, grzybami czy wirusami, a przecież do tego został stworzony – to nasz pierwszy filtr. Żołądek musi być KWAŚNY!
Jeśli flora bakteryjna w układzie pokarmowym jest nieprawidłowa, nieprawidłowe staje się też trawienie. Zanikają enzymy trawienne, powstają nietolerancje pokarmowe, następuje nieodwracalny zanik kosmków jelitowych. Treści pokarmowe, które nie są do końca strawione przenikają przez nieszczelne jelito, w postaci dużych cząsteczek białek dostają się do krwioobiegu. Wtedy nasz układ odpornościowy rozpoznaje je jako obce i zaczyna wytwarzać przeciwko nim przeciwciała. W ten sposób powstają choroby z autoagresji.
Zamiast zmienić dietę – łykamy leki. Tym samym pogarszamy całą sytuację.
W diecie osób cierpiących na Hashimoto powinno ograniczyć się spożywanie:
- Produktów zbożowych: zboża zawierające gluten – pszenica, jęczmień, owies, żyto.
- Nabiałów – mleko, jogurt, kefir, maślanka, sery.
- Roślin strączkowych.
Pszenica, to nie jest tylko mąka pszenna, ale to jest również kuskus, mąka durum, kamut, bulgur, kasza manna. Zbożem glutenowym jest także żyto, płatki owsiane.
Gluten może być bardzo toksyczny dla organizmu i może powodować choroby autoimmunologiczne. Jest rodzajem lektyn, które przyklejają się do naszych jelit powodując ich rozszczelnienie.
Nabiał – mleko, kefir, jogurt, maślanka. Często w tych produktach mamy dużo cukru, więcej węglowodanów niż białek oraz zawierają całą masę konserwantów. Żywe kultury bakterii lepiej jest pozyskać z fermentowanej żywności, z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty.
Rośliny strączkowe zawierają wspomniane już lektyny, dlatego także należy je ograniczać.
Kolejną grupą produktów, którą warto odstawić to rośliny psiankowate – pomidor, papryka, bakłażan, ziemniak. One również mogą niekorzystnie wpływać na jelita, w szczególności, gdy są rozszczelnione.
Osoby, cierpiące na Hashimoto mogą spożywać warzywa krzyżowe (kapusta, rzepa, brokuł, kalafior), mimo, iż zawierają one związki, które hamują przyswajanie jodu przez tarczycę. Są one jednak dobrym źródłem wapnia, kwasu foliowego i siarki, która wpływa regenerująco na organizm. Warzywa te powinny być spożywane po krótkiej obróbce termicznej. Gotować warto je bez przykrycia, gdyż wtedy uwalniają się hamujące przyswajanie jodu goitrogeny.
Hashimoto a celiakia
Pacjentów z chorobą Hashimoto powinno badać się w kierunku celiakii. Hashimoto może być objawem niezdiagnozowanej celiakii. Wszyscy pacjenci wymagający dawek powyżej 125 mg/dz hormonów tarczycy powinni być kierowani na badania w kierunku celiakii. Po zmianie diety objawy choroby Hashimoto często ustępują.
Stosowanie się do zaleceń dietetycznych może być trudne do samodzielnego zbilansowania i może prowadzić do niedoborów, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stosować dietę pod kontrolą dietetyka, który w oparciu o badania na nietolerancje pokarmowe, indywidualnie dopasuje ją do każdego pacjenta.
PRODUKTY, KTÓRE NALEŻY WYKLUCZYĆ:
-
zboża glutenowe: pszenica, jęczmień, owies, żyto i wszystko co od nich pochodzi – chleb, kluski, pierogi, bułka tarta, mąka, kasza manna.
-
ryż i kukurydza, syrop glukozowo- fruktozowy
-
cukier
-
słodziki (naturalne i sztuczne)
-
nabiał, mleko (mleko w proszku, kefir, jogurt, maślanka, śmietana)
-
rośliny strączkowe
-
oleje roślinne ( olej lniany, kokosowy, z wiesiołka dozwolony)
-
rośliny psiankowate: jagody goji, pomidor, papryka, ziemniak, tytoń (palenie papierosów)
-
kawa, herbata włącznie z zieloną
-
alkohol
PRODUKTY POŻĄDANE:
-
mięso – organiczne, pasione na łąkach zielonych, dziczyzna itd. (dzikie mięso)
-
podroby (organiczne)
-
wywary na kościach, kurzych łapkach i rybich głowach
-
ryby (nie często)
-
warzywa (z wyjątkiem psiankowatych)
-
warzywa zielone i krzyżowe gotowane bez przykrycia.
-
tłuszcze: awokado, kokos, oliwa, lniany, wiesiołek, ogórecznik,
-
owoce