Promieniowanie słoneczne w nadmiarze może być szkodliwe dla każdego z nas. Oczywiście z jednej strony znane są jego dobroczynne właściwości, a z drugiej trzeba ostrożnie podchodzić do zażywania kąpieli słonecznych. Sprawdźmy, jakie rodzaje promieniowania oddziałują na skórę człowieka i jak rozsądnie korzystać ze słońca! Co trzeba wiedzieć o promieniowaniu UVB?
Promieniowanie UV
Promieniowanie słoneczne odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Wykazuje dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie ciała. Wspomaga syntezę witaminy D, która z kolei odpowiada za odporność organizmu, poprawę samopoczucia i wzmocnienie kości oraz stawów.
Jak wiadomo, słońce prowadzi także do powstawania opalenizny. Dermatolodzy już od dawna wskazują, że niestety promienie UV mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Stanowi bowiem przyczynę czerniaka i odpowiada za fotostarzenie się skóry.
Co warto wiedzieć o promieniowaniu UV?
Jak promieniowanie UVB wpływa na naszą skórę? Zanim uzyskamy odpowiedź na to pytanie, warto dowiedzieć się, co oznacza skrót UV. Najprościej mówiąc, jest to ultrafiolet, czyli pewien rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. W jego skład wchodzą:
Promieniowanie widzialne, które pozwala nam widzieć kolory
Promieniowanie podczerwone, odpowiada za odczuwanie ciepła
Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB i UVC. Zbyt długie przebywanie na słońcu negatywnie oddziałuje na nasz wzrok i może prowadzić do jego uszkodzenia.
Promieniowanie UVA
Promienie tego typu odznaczają się zdolnością do przenikania do głębokich warstw skóry. Konsekwencje działania tego promieniowania bywają niebezpieczne dla człowieka. Dlaczego tak jest? Na ich wpływ jesteśmy narażeni przez cały rok. Zauważamy przebarwienia na cerze i nadmierna pigmentację, co odbiera nam pewność siebie. Poza tym promienie UVA prowadzą do nowotworów skórnych (czerniak).
Promieniowanie UVB
Promieniowanie UVB to kolejny rodzaj promieniowania ultrafioletowego, który odpowiada za opaleniznę i poparzenia słoneczne. Pobudza ono do produkcji melaniny, która stanowi reakcję obronna skóry. Co ciekawe, UVB stanowi 5% promieniowania słonecznego, jednakże tutaj także trzeba uważać na negatywny wpływ na skórę. Najsilniejsze działanie występuje latem, zwłaszcza między godziną 10 a 15. Przez cały rok powinniśmy stosować kremy z filtrami ochronnymi, które zniwelują ryzyko fotostarzenia się skóry i zmian skórnych wskutek działania słońca.
Nie bez znaczenia jest to, że UVB pozwala na syntezę melaniny i witaminy D. Niestety eksperci wskazują na liczne negatywne skutki działania. Nierozsądne opalanie się prowadzi do bolesnych poparzeń, które z kolei przyczyniają się do nowotworów skórnych. Dodatkowo promieniowanie słoneczne może doprowadzić do rozwoju zaćmy, podrażnienia spojówek i immunopresji. Na szczęście można temu zaradzić, stosując niezawodne kosmetyki z wysokimi filtrami ochronnymi. Są one dostępne w każdej aptece i w każdej drogerii, doskonale spełniając swoje zadania. Kosmetyki z filtrami UV trzeba dobrać zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i rodzajem skóry.
Artykuł sponsorowany.