Nutrigenetyka jest dziedziną nauki, która bada zależność między genami a odżywianiem. Zakłada, że zalecenia żywieniowe nie mogą być takie same dla całej populacji, gdyż jesteśmy różni pod względem genetycznym. Opiera się na istnieniu tzw. polimorfizmów genetycznych (SNP), czyli niewielkich różnic w DNA, które stanowią zaledwie 0,1% genomu.
Te niewielkie różnice decydują nie tylko o tym jak wyglądamy, ale również o tym, jak reagujemy na poszczególne składniki diety czy też o predyspozycjach do chorób dietozależnych, takich jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroba Alzheimera, czy osteoporoza. To świetna inwestycja, aby do późnej starości zachować zdrowie, sprawność psychiczną i fizyczną – twierdzi dr Beata Dethloff.
Wykonując badania nutrigenetyczne możemy dowiedzieć się:
- jaki rodzaj diety jest dla nas odpowiedni, czyli jaki sposób żywienia będzie sprzyjał zarówno utrzymaniu dobrego zdrowia, dobrej formy i sylwetki,
- w jaki sposób metabolizujemy witaminy i składniki mineralne (np. witaminy z grupy B, kwasy omega 3, żelazo, witaminę D) oraz czy jesteśmy narażeni na ich niedobory – które produkty pozwolą nam pokryć zwiększone na nie zapotrzebowanie, czy powinniśmy je suplementować,
- jakie badania krwi wykonywać poza standardową morfologią,
- czy mamy genetyczną skłonność do nietolerancji pewnych składników diety, takich jak: sól, kofeina, gluten, laktoza, nikiel, alkohol,
- czy posiadamy predyspozycję genetyczną do chorób, ale nie chodzi tu konkretnie o nowotwory, a choroby wynikające z nieprawidłowego stylu życia, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, czy nadciśnienie, które są prawdziwą plagą dzisiejszych czasów – dodaje dr Dethloff.
Dzięki badaniom genetycznym możemy również sprawdzić, jaki rodzaj sportu jest dla nas najbardziej wskazany, a nawet – przy pomocy specjalisty – odpowiednio skomponować trening, tak by sprzyjał założonym celom np. utracie tkanki tłuszczowej i nie powodował stanów zapalnych.
Na rynku jest wiele dostępnych testów genetycznych. Cena ich świadczy w dużej mierze o ilości polimorfizmów, które są badane. Ja w swoich klinikach oferuję testy Genodiet iGenesis. Można je zamówić online i wykonać w domu.
Materiał DNA badany jest pod kierownictwem wybitnych naukowców t.j.: Prof. Giovanni Scapagnini – szef naukowy projektu iGenesis, który pracuje w międzynarodowych projektach m.in. nad starzeniem się mózgu, Craig Willcox – ekspert w dziedzinie starzenia się i gerontologii, Prof. Alessandro Weisz – dyrektor generalny Genomix4life – laboratorium Medycyny Molekularnej i Genomiki Uniwersytetu w Salerno, w którym wykonujemy badania Genodiet iGenesis. Wyniki badania to ok. 70 stron wiedzy o naszym organizmie, zalecenia dietetyczne, suplementacyjne i treningowe.
