Wady refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm – wynikają z nieprawidłowości w budowie układu optycznego oka, na skutek których obserwowany obraz ogniskowany jest przed lub za siatkówką. Zjawisko to jest przyczyną niewyraźnego widzenia. Przez stulecia jedynym znanym narzędziem służącym do korekcji wad wzroku były soczewki okularowe. Wynalazkiem minionego wieku są soczewki kontaktowe oraz sztuczne soczewki, którymi operacyjnie można zastąpić naturalne. Ostatnie dziesięciolecia zaowocowały wynalezieniem rewolucyjnych, bo trwałych, a przy tym mało inwazyjnych metod leczenia. Należy do nich laserowa korekcja wzroku, jaką wykonuje m.in. Centrum Medyczne Mavit.
Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku?
Laserowa „korekcja oczu” to zabieg, który polega na wymodelowaniu kształtu rogówki za pomocą odpowiedniej wiązki światła lasera. Uwypuklenie rogówki pozwala zredukować nadwzroczność, a spłaszczenie – krótkowzroczność. Laserowa korekcja astygmatyzmu zaś polega na wyrównaniu rogówki. Zabieg laserem pozwala na korekcję wzroku w przypadku wad w zakresie:
- -0,5 D do -10 D przy krótkowzroczności,
- +0,5 D do +6 D przy nadwzroczności,
- 0,5 Dcyl do 6 Dcyl przy astygmatyzmie.
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się ambulatoryjnie. Jest szybki, bezbolesny (przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym) i bezpieczny. Korekcja wzroku laserem możliwa jest u osób pomiędzy 20 a 60 rokiem życia, z ustabilizowaną (co najmniej od roku) wadą wzroku. Istnieje wprawdzie nieco przeciwwskazań do zabiegu (np. zespół suchego oka), ale jeśli tylko pacjent zostanie do niego zakwalifikowany, może liczyć na bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Warunkiem ich uzyskania jest odpowiednie postępowanie w okresie rekonwalescencji po zabiegu.
Jak postępować tuż po laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku obarczona jest niskim ryzykiem powikłań. Czas rekonwalescencji zależy od techniki zabiegu. Przy metodach głębokich (takich jak zabieg Femtolasik) jest on krótszy niż w przypadku metod powierzchniowych (należy do nich np. zabieg EBK), kiedy to konieczna jest regeneracja powierzchniowej warstwy rogówki. Niemniej jej całkowite zagojenie trwa zwykle nie dłużej niż 4–6 miesięcy. W tym okresie narząd wzroku jest szczególnie wrażliwy na rozmaite urazy. Dlatego, jeśli leczenie ma zakończyć się sukcesem, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien, w miarę możliwości, przebywać w domu (w pomieszczeniach z przysłoniętymi oknami), by w ten sposób ochronić oczy przed działaniem czynników atmosferycznych i słońca. W przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz musi założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (nawet w pochmurny dzień). Po zabiegach metodami powierzchniowymi należy dodatkowo nosić specjalne soczewki opatrunkowe (zwykle – do pierwszej wizyty kontrolnej).
Przez kilka dni po zabiegu należy unikać nadmiernego obciążania wzroku, w szczególności takimi czynnościami, jak praca przy komputerze czy oglądanie telewizji. Oczywiście nie można też prowadzić pojazdów mechanicznych ze względu na okresowe pogorszenie jakości widzenia. Trzeba też zaniechać wszelkich czynności wiążących się z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wskazany jest za to wypoczynek i możliwie długi sen, który ułatwia regenerację naruszonych tkanek. Ich ochronie służy regularne stosowanie przepisanych przez lekarza kropli.
Korekcja wzroku laserem – możliwe dolegliwości po zabiegu oraz zalecenia na czas rekonwalescencji
By korekcja wzroku przyniosła pożądane rezultaty i nie wiązała się z niebezpiecznymi powikłaniami, pacjent nawet przez pół roku powinien unikać sytuacji, które mogą stać się przyczyną urazu mechanicznego, chemicznego albo infekcji. Potencjalne ryzyko wiąże się z:
- tarciem oczu, a nawet silnym zaciskaniem powiek,
- uprawianiem wyczynowego sportu i innymi aktywnościami wymagającymi dużego wysiłku,
- używaniem kosmetyków (należy ostrożnie korzystać z mydła czy szamponu, a w pierwszych tygodniach po zabiegu – całkowicie zrezygnować z makijażu),
- przebywaniem w zakurzonych, zapylonych czy zadymionych pomieszczeniach,
- kąpielami w basenie i innych zbiornikach wodnych (są niedozwolone nawet do kilku miesięcy po zabiegu),
- kontaktem z osobami z objawami infekcji (nie tylko narządu wzroku).
- Laserowa korekcja wady wzroku może stać się przyczynądolegliwości, które najczęściej ustępują po kilku tygodniach. W pierwszym okresie po zabiegu nie trzeba niepokoić się takimi częstymi objawami, jak:
- ból oczu o umiarkowanym nasileniu,
- uczucie ciała obcego pod powiekami,
- suchość oczu,
- pieczenie i łzawienie oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- wahania ostrości widzenia,
- suchość oczu.
Jeśli powyższe objawy utrzymują się powyżej miesiąca, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do okulisty.
Laserowa korekcja wzroku w Mavit
Ryzyko powikłań laserowej korekcji wzroku można zminimalizować, stosując się do wyżej opisanych zaleceń. Niezwykle istotny jest jednak także wybór dobrej kliniki. Powodzenie zabiegu zależy bowiem od dokładności wykonanej przed nim diagnostyki, jakości wykorzystywanego lasera, a nade wszystko umiejętności personelu medycznego. Centrum Medyczne Mavit może poszczycić się najnowocześniejszym sprzętem zabiegowym i doświadczeniem płynącym z ponad 12 tysięcy operacji laserowej korekcji wzroku. Warto więc powierzyć nam leczenie wad refrakcji.
Artykuł sponsorowany