Dojrzałość każdego człowieka jest ściśle połączona z poczuciem świadomości siebie. Samoświadomość jest kluczowa, ponieważ to od niej zależy sposób postrzegania rzeczywistości, a w konsekwencji aktywność i zachowanie człowieka. Samoświadomość, to stan, w którym osoba rozpoznaje zachodzące w niej zjawiska wewnętrzne i doznania, czyli doświadczanie myśli, emocji, potrzeb, pragnień, możliwości czy ograniczeń, jak również konfrontuje się z otaczającą go rzeczywistością, faktami.
Wysoką samoświadomość posiada człowiek, który umie odróżniać odczucia, które z definicji są subiektywne od faktów, prawdy. Oczywiście nasze odczucia, emocje są drogowskazem naszych potrzeb, czyli są nośnikiem informacji, który mogą doprowadzić nas do ważnych faktów. Istotne jest, aby w tym całym procesie zrozumieć własne schematy zachowań, czyli wzajemne powiązanie: myśli, emocji, ciała i zachowania.
Czym jest samoświadomość i dlaczego trening samoświadomości jest dla nas tak ważny? Od czego powinniśmy zacząć naukę bycia uważnym? Jak brak samoświadomości przekłada się na relacje z innymi? Dlaczego skrywamy emocje? Jak wpływają na zdrowie zablokowane emocje? Jak nauczyć się porozumiewać bez przemocy? Jak poprawić jakość naszego życia – wywiad Dorotą Ziembą- Miłek, konsultantką Totalnej Biologii i hipnozy.