Od początku lat 90 – tych w Polsce i w wielu innych krajach świata trzeci czwartek listopada, w tym roku 21 listopada, jest dedykowany rzucaniu palenia.
Akcja „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”, organizowana m.in. przez Fundację „Promocja Zdrowia”, jest jedną z największych i najbardziej skutecznych akcji zdrowia publicznego w Polsce. Mimo ogromnego postępu kontroli tytoniu w Polsce (spadek sprzedaży papierosów ze 100 miliardów w 1990 roku do ok. 40 miliardów w 2018 roku), palenie papierosów pozostaje zabójcą numer jeden w naszym kraju. Szacuje się, że rocznie umiera z powodu palenia tytoniu ok. 40 tysięcy Polaków, w tym prawie 23 tysiące zgonów z powodu raka płuca. Na dym tytoniowy już w łonie matki eksponowanych jest 25 tysięcy noworodków. Stale pali 8 milionów Polaków, co piąta dorosła kobieta i co czwarty dorosły mężczyzna. Palacze co roku puszczają z dymem miliardy złotych.
Palenie papierosów ciągle jest najważniejszym czynnikiem zagrażającym zdrowiu, prowadzącym do przedwczesnej umieralności Polaków – tyczy się to zarówno nowotworów, szczególnie raka płuca, jak i chorób naczyniowych, chorób serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także wielu innych schorzeń.
W kontekście naszego kraju istnieje jeszcze jeden ważny argument dla rzucenia palenia. Polska jest krajem o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza w Europie. Szkodliwe skutki zdrowotne dymu papierosowego i smogu dla układu krążenia oraz układu oddechowego nie tylko dodają się ale także multiplikują.
Najlepsze co możemy zrobić dla naszego zdrowia to rzucenie palenia jeszcze przed zimowym szczytem smogowym. Palenie jest uleczalne, na rynku jest wiele skutecznych leków, które pozwalają wygrać walkę z nałogiem. Kolejny został wprowadzony w tym roku. Miliony Polaków każdego roku podejmują próbę rzucenia palenia, zachęcamy kolejne steki tysięcy palaczy, by nie pozwoliły papierosom odebrać sobie oddechu.
Profesor Witold A. Zatoński
Przedstawiciele Fundacji ” Promocja Zdrowia’