Podczas uroczystej gali, zorganizowanej 21 października w ramach jubileuszowego XX Forum Rynku Zdrowia, ogłoszono laureatów 18. edycji Portretów Polskiej Medycyny. Te coroczne wyróżnienia, przyznawane przez Rynek Zdrowia, mają na celu uhonorowanie osób i wydarzeń, które wniosły znaczący wkład w rozwój i funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia.
Forum Rynku Zdrowia jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych dyskusjom na temat ochrony zdrowia. Każdego roku przyciąga wybitnych przedstawicieli medycyny, administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów podmiotów leczniczych, ekspertów oraz lekarzy różnych specjalizacji.
Tegoroczne hasło – „Dla zdrowia. Razem” – podkreśla znaczenie zespołowej współpracy i długofalowego podejścia w zakresie ochrony zdrowia, wykraczającego poza doraźne działania.
Głównym punktem programu pierwszego dnia wydarzenia była uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów tegorocznych Portretów Polskiej Medycyny. Nagrody trafiły do osób i instytucji, które wywarły szczególny wpływ na rozwój polskiego systemu zdrowotnego, przyczyniając się do poprawy jego efektywności. Wśród wyróżnionych znaleźli się lekarze, menedżerowie oraz inne osoby, które swoją działalnością pozytywnie wpłynęły na polską medycynę.
Paulina Gumowska, dyrektorka segmentu wydawniczego zdrowie i lifestyle w Grupie PTWP, zaznaczyła: – Przyznawane wyróżnienia są dowodem na to, że w polskiej medycynie nie brakuje pasji, innowacyjności oraz zaangażowania. Sukcesy tych liderów pokazują, jak można połączyć troskę o pacjenta z naukowym postępem. Ich osiągnięcia są inspiracją do dalszych działań na rzecz zdrowia i jakości życia w Polsce.
Renata Jażdż-Zaleska, prezes Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, zdobyła tytuł Menedżera Rynku Zdrowia za rozwój marki szpitala, dbałość o jego stabilność finansową oraz jakość świadczonych usług medycznych, a także za umiejętność radzenia sobie z presją polityczną.
W kategorii Menedżer Rynku Zdrowia wyróżniono również dr. Piotra Kramarza, dyrektora naukowego Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, za wkład w rozwój naukowy tej instytucji oraz Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta, za skuteczną obronę praw pacjentów oraz działania na rzecz praw reprodukcyjnych kobiet oraz za doprowadzenie do powstania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Tytuł Lekarza Rynku Zdrowia otrzymał dr hab. n. med. Maciej Harat, pionier nowoczesnych metod diagnozowania glejaków, który stworzył pierwszy w Polsce Zakład Neuroonkologii i Radiochirurgii w bydgoskim Centrum Onkologii.
Wyróżniono również prof. Katarzynę Kotulską-Jóźwiak, kierownika Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” za wdrażanie najlepszej opieki nad dziećmi z SMA, oraz prof. Katarzynę Kotfis , konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, członka zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w Ministerstwie Zdrowia, za pracę nad poprawą bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet i walkę z bólem porodowym.
W kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia uhonorowano Program In Vitro na lata 2024-2028, który zapewnia pełne finansowanie procedur ochrony płodności osób leczonych onkologicznie oraz Centrum Zdrowia Dziecka za 25-letni program rodzinnych przeszczepów wątroby. Centrum jest teraz jednym z dwóch największych ośrodków na świecie, w których przeprowadza się takie zabiegi.
Wyróżniono także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM za przeprowadzenie pierwszego na świecie wspomagającego przeszczepu wątroby u chorej po urazie narządu, doznanym w wypadku komunikacyjnym.
XX Forum Rynku Zdrowia odbywa się w dniach 21-22 października w hotelu Sheraton Grand Warsaw, gromadząc uczestników w ramach 26 debat oraz 7 paneli Zdrowotnego Hyde Parku, umożliwiając wymianę poglądów na tematy związane z ochroną zdrowia.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca portalu rynekzdrowia.pl