Wysoka temperatura jest główną przyczyną obrzęków w okresie letnim. W czasie upałów pocimy się, tracąc zapasy wody, dlatego organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy i zaczyna gromadzić wodę. Najlepszym sposobem na pozbycie się obrzęków jest picie odpowiedniej ilości płynów i właściwa dieta.
Powinniśmy zadbać o to, by wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Dobrym wyborem są też świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Pomocne będą też ziołowe herbatki: z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, pietruszki, pokrzywy czy rumianku. Warto ograniczyć picie kawy oraz napojów alkoholowych, które powodują m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co woda łatwiej z nich przesiąka i zatrzymuje się w ciele. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wypić aż tyle płynów, doskonale sprawdzą się wtedy owoce i warzywa o dużej zawartości wody, które działają moczopędnie: arbuzy, melony, ogórki, pomidory, truskawki czy czereśnie.
Pojawienie się obrzęku sygnalizuje, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Obrzęki mogą towarzyszyć różnym chorobom i schorzeniom, dlatego warto poznać ich przyczynę.
Przyczyny obrzęków i jak sobie z nimi radzić.
Często obrzęki pojawiają się w wyniku siedzącego trybu życia. Wiele godzin spędzonych przed telewizorem lub komputerem zaburza krążenie i może powodować obrzęk kostek lub ból nóg. Groźniejszym powikłaniem może być stan zapalny żył, a w konsekwencji zakrzepica.
Obrzęk może również towarzyszyć chorobom serca. Z powodu zatrzymania wody w organizmie wzrasta ciśnienie żylne, co powoduje kłopoty z krążeniem.
Opuchlizna towarzyszy także chorobom nerek. Ich pierwszym objawem są worki pod oczami, następnie wraz z rozwojem choroby – obrzęki nóg.
Na obrzęki powiek skarżą się także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy.
Alergie i nietolerancje pokarmowe czasem też są przyczyną zatrzymywania wody w organizmie. Najczęściej alergie dotyczą produktów mlecznych, glutenu, drożdży. Po spożyciu pokarmów, których nasz organizm nie toleruje, powstają substancje chemiczne, które sprzyjają gromadzeniu wody.
Obrzękom sprzyja także przyjmowanie preparatów hormonalnych i glikokortykosterydów.
Zatrzymywanie płynów może być objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wiąże się to zwykle z wysokim poziomem estrogenu i zbyt niskim progesteronu.
W zapobieganiu obrzękom niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta.
Powinna zawierać dużo płynów, warzyw, owoców, białka oraz dobrych tłuszczy. Znajdziemy je w rybach, surowych orzechach, nasionach, awokado i w oliwie z oliwek. Przede wszystkim warto ograniczyć spożycie soli i napojów z duża zawartością sodu. Sól można zastąpić świeżymi ziołami i przyprawami. Należy zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki potasu, który usuwa nadmiar wody. Dobrym źródłem potasu są: szparagi, seler, ziemniaki, pomidory, kapusta, brokuły, brukselka, bakłażany, szpinak, czosnek, buraki, marchew oraz rośliny strączkowe, a także owoce takie jak: mango, arbuzy, brzoskwinie, morele, kiwi, ananasy i banany. Dużo potasu zawierają także suszone figi i rodzynki.
Puchniemy również wtedy gdy w naszej diecie brakuje białka. Zmniejsza się wtedy ciśnienie osmotyczne zapobiegające ucieczce płynów z naczyń do tkanek. Produktami bogatymi w białko są ryby, jajka, rośliny strączkowe – groch, fasola, soja, cieciorka- także chude mięso oraz nasiona.
Należy unikać jedzenia produktów słonych i żywności przetworzonej jak konserwy, zupy w proszku, chipsy, wszelkiego rodzaju fast foody etc. Dobrze jest ograniczyć spożycie cukru i produktów wysokowęglowodanowych jak: białe pieczywo, makaron, ryż, płatki śniadaniowe.
Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie i zapobiega tworzeniu się obrzęków. Zbawienny może okazać się masaż, który usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy, dzięki czemu następuje przyspieszone wydalanie wody z organizmu. W przypadku obrzęku nóg dobrym pomysłem jest ich wymoczenie w roztworze wody i soli kuchennej.
Gdy wszystkie metody okazują się nieskuteczne, a opuchlizna utrzymuje się nadal najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.
Przepisy na potrawy usuwające nadmiar wody w organizmie:
Opracowanie tekstu: Dorota Tuńska
Źródło: „Odżywianie dla zdrowia” Paul Pichford, Wydawnictwo Galaktyka 2010