• Twoje zdrowie w twoich rękach
  • Co robić by nie chorować.
  • Styl życia twoim wrogiem czy sprzymierzeńcem

Antyperspirant czy dezodorant? Czym się różnią?

 dozdrowiacompl dezodorant

Zarówno antyperspiranty, jak i dezodoranty są powszechnie stosowane przez mężczyzn oraz kobiety. Często jednak nie potrafimy wskazać, na czym dokładnie polega różnica. Stąd też ten artykuł, którego celem jest wskazanie argumentów zarówno za jednym, jak i drugim produktem. 
 
Różnice między antyperspirantem i dezodorantem
 
Zacznijmy może od tego, czym oba produkty się różnią. Przede wszystkim celem dezodorantu jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu, a antyperspirant zmniejsza ilość potu wytwarzanego przez nasze ciało. 
Ważna jest również sama klasyfikacja. Dezodorant uważany jest za produkt kosmetyczny, tymczasem antyperspirant jest lekiem – dlatego też nie powinno nas zdziwić, jeśli na przykład zobaczymy, że ma on datę ważności. 
Dezodorant działa na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich są właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ich celem jest zmniejszenie liczby bakterii, które wytwarzają nieprzyjemny zapach. Drugim działaniem jest z kolei przyjemny zapach, który ma za zadanie zamaskowanie zapachu naszego potu. 
W przypadku antyperspirantu jego celem jest blokada gruczołów potowych. Parę lat temu debatowano nad tym, czy jest to w pełni bezpieczne. Dokładne badania pokazały, że używanie tych produktów w żadnym stopniu nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka. 
Nie tak dawno na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się antyperspiranty bazujące na naturalnych składnikach. Jeśli zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach, to teraz mamy taką możliwość nawet w kontekście walki z poceniem się.
 
Korzyści dezodorantów i antyperspirantów
 
Zacznijmy od tego, że pocenie się jest czymś całkowicie naturalnym. W ciepłe dni czy podczas wysiłku fizycznego nasze ciało musi się w jakiś sposób ochłodzić. Wówczas zaczyna wytwarzać pot. Istnieją jednak choroby, podczas których jednym z objawów również będzie zwiększona potliwość. Wówczas powinniśmy udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę i ją wyeliminować.
Choć pocenie się jest naturalne, to jednak często nie jest przez nas pożądane. Pot na koszuli wygląda naprawdę nieestetycznie, poza tym w przypadku niektórych osób towarzyszu mu również wyjątkowo drażniący zapach. Dlatego też nie ma nic dziwnego z tym, że staramy się z tym walczyć na różne sposoby. 
Jeśli chodzi o dezodorant, to nie zablokuje on wydzielania potu. Natomiast pozbędzie się towarzyszącemu mu zapachowi. Jeśli więc udajemy się na siłownię i samo pocenie się nam nie przeszkadza, natomiast nasz zapach wprowadza nas w zakłopotanie, to wówczas faktycznie ten produkt będzie stanowił dobre rozwiązanie naszego problemu.
Często jednak nie chcemy pocić się w ogóle. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie antyperspirant, ponieważ zablokuje on nasze gruczoły potowe. Miejmy jednak na uwadze to, że często warto zaaplikować go tuż przed ważnym wydarzeniem. Rozprowadzenie go po ciele z rana będzie pomocne przez parę godzin, jednak z czasem jego wydajność będzie maleć. Tak samo kąpiel lub prysznic również sprawi, że konieczna będzie jego kolejna aplikacja. 
 

Nie masz uprawnień aby dodać komentarz. Zarejestruj się na stronie aby uzyskać możliwość dodawania komentarzy.