• Twoje zdrowie w twoich rękach
  • Co robić by nie chorować.
  • Styl życia twoim wrogiem czy sprzymierzeńcem

Chirurgia stomatologiczna. Co najchętniej poprawiają Polacy?

główne chirugiastomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina nauki łącząca wiedzę i zagadnienia charakterystyczne dla chirurgii oraz stomatologii, która pozwala na rozwiązanie bardziej skomplikowanych problemów dentystycznych. Jakie są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i dlaczego warto się na nie zdecydować?
 
Najchętniej wybierane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej
 
Powszechnie kojarzymy działania chirurgii stomatologicznej z ekstrakcją zęba – konieczną ze względu na stopień zaawansowania próchnicy, która uniemożliwia tradycyjne leczenie. Inne zabiegi z zakresu tej dziedziny stomatologii to:
 
dłutowanie korzeni zębów;
resekcje wierzchołków korzeni zębów;
hemisekcja i radektomia;
implantacja;
chirurgia rekonstrukcyjna szczęki i żuchwy.
 
Doświadczony chirurg stomatolog pomaga rozwiązać wiele problemów natury zdrowotnej, których nie da się wyleczyć w inny sposób.
 
Kiedy się stosuje zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej?
 
Wybór zabiegu zależy od problemów, z jakimi zmaga się pacjent.
 
Ekstrakcja zęba
 
Ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, stosuje się:
  • w stanie zaawansowanej próchnicy, która nie poddaje się leczeniu zachowawczemu;
  • w stanie zaawansowanej paradontozy;
  • w przewlekłych stanach zapalnych tkanek okołopowierzchniowych;
  • po głębokim złamaniu.
Niekiedy konieczne jest również usunięcie zdrowych zębów, poprzedzające leczenie ortodontyczne lub protetyczne.
 
Dłutowanie korzeni zębów
 
Dłutowanie korzeni zębów przeprowadzane jest, gdy nie można ich usunąć tradycyjną metodą. Są to najczęściej zęby z ułamaną koroną, zatrzymane lub częściowo zatrzymane we wzroście, z zakrzywionymi korzeniami. Zabieg dłutowania bardzo często przeprowadza się na nieprawidłowo ułożonych i wykształconych ósemkach.
 
Resekcje wierzchołków korzeni zębów
 
Zabieg resekcji polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, usunięciu zmian zapalnych oraz zabezpieczeniu korzenia przed ponownym stanem zapalnym. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać ekstrakcji. Resekcję wykonuje się w przypadku braku możliwości przeprowadzenia prawidłowego leczenia kanałowego, które zlikwidowałoby stan zapalny okołowierzchołkowy zęba. Najczęściej w ten sposób leczy się zęby jednokorzeniowe.
 
Hemisekcja i radektomia
 
Zabiegi hemisekcji i radektomii stosuje się w przypadku zębów wielokorzeniowych, jeżeli niemożliwe jest prawidłowe leczenie kanałowe na jednym korzeniu lub zmiany przy nim nie poddają się leczeniu zachowawczemu. W trakcie hemisekcji odcina się połowę zęba z jednym korzeniem, a radektomia to odcięcie całego jednego korzenia.
 
Implantacja
 
Zabieg wszczepiania wcześniej dopasowanych implantów stomatologicznych, stosowanych w przypadku utraty naturalnego zęba. To obecnie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, zbliżone estetyką do zęba naturalnego.
 
Chirurgia rekonstrukcyjna szczęki i żuchwy
 
Chirurgia stomatologiczna pomaga także pacjentom po urazach twarzy, naprawiając problemy z tkankami miękkimi, rekonstruując lub korygując kształt szczęki. W takich przypadkach konieczne bywają przeszczepy skóry, nerwów lub kości z innych części ciała pacjenta.
 
Efekty zabiegów
 
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej pozwalają uporać się z wieloma przykrymi dolegliwościami zdrowotnymi. Profesjonaliści w tej dziedzinie nie tylko usuwają zęby, ale często również odtwarzają tkankę kostną czy wykonują działania przygotowujące do m.in. wszczepienia implantów, zabiegów protetycznych czy endodoncji.
 
Wskazania po zabiegach 
 
Czas powrotu do zdrowia po leczeniu chirurgicznym jest różny, w zależności od przeprowadzonego zabiegu. Po ekstrakcji ósemek można najczęściej wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Operacje ortognatyczne leczące deformacje szczęki po urazach są dużo poważniejsze i czas rekonwalescencji po nich może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.
Istotne jest przestrzeganie zaleceń w zakresie diety, np. spożywanie mniejszych posiłków i przekąsek czy też pożywienia w formie płynnej, jeśli operacja chirurgiczna wymagała zadrutowania szczęki. Należy dbać także o odpowiednią higienę jamy ustnej: szczotkować ją i płukać, nawet kilka razy dziennie, co pozwoli usunąć bakterie z dziąseł i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.
 
Chirurgia stomatologiczna w Warsaw Dental Center
 
Warszawska klinika Warsaw Dental Center wykonuje zabiegi chirurgiczne, m.in. ekstrakcje zębów jednokorzeniowych i wielokorzeniowych, operacyjne usuwanie zębów wyrżniętych i zatrzymanych, wszczepianie implantów lub zabieg sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej wykonywane zwykle przed leczeniem implantologicznym przygotowujące kościec na szczep implantu. Plan leczenia chirurgicznego dopasowany jest do potrzeb pacjenta i ustalany w porozumieniu z nim w trakcie pierwszej wizyty.
 

Nie masz uprawnień aby dodać komentarz. Zarejestruj się na stronie aby uzyskać możliwość dodawania komentarzy.